Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si vytvoríte svoju vlastnú webovú stránku, s veľkou pravdepodobnosťou ste sa už stretli so slovom hosting. Ten spolu s doménou predstavuje základ a umožňuje vám prevádzkovať ako bežnú stránku so zopár informáciami, tak aj veľký e-shop s tisíckami produktov. Čo vlastne webhosting je a prečo je tak dôležitý?
Webhosting je služba poskytujúca úložisko na všetky súbory, ktoré tvoria vašu webovú stránku. Zároveň ide tiež o softvér a sieťovú infraštruktúru, vďaka ktorej je váš web viditeľný a dostupný ostatným používateľom na internete.
Väčšina hostingov potrebuje na svoju prevádzku:
Hosting si môžete zaobstarať od slovenskej alebo zahraničnej hostingovej spoločnosti. Tú si pred výberom služby porovnajte a zistite, čo navyše vám ponúka. Okrem samotného hostingu to spravidla bývajú aj domény či SSL certifikát.Zaujímavosťou je, že poskytovateľ hostingu musí pred predajom domén, a to najmä domén najvyššej úrovne, získať akreditáciu od spoločnosti Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). ICANN je nezisková organizácia, ktorá dohliada na DNS a centrálnu databázu adries internetového protokolu.
zdroj: Unsplash.com
Fungovanie hostingu nie je náročné na pochopenie. Platí, že webová stránka predstavuje zbierku mnohých súborov, multimédií a databáz. Tie sú uložené na webovom serveri poskytovateľa hostingu, ktorý je neustále zapnutý a pripojený k internetu. Vďaka tomu môže byť váš web k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Počet a typ serverov, šírka pásma, RAM či miesto na disku, ktoré vašej stránke pridelí poskytovateľ hostingu, sa odvíja predovšetkým od toho, aké predplatné ste si zvolili. Väčšina hostingových spoločností má v ponuke viacero plánov v rôznych cenových kategóriách. Tie si vyberáte na základe vašich potrieb a finančných možností.
Po tom, ako si zaobstaráte hosting, získate prístup k serveru poskytovateľa hostingu, a to prostredníctvom administratívneho rozhrania, resp. ovládacieho panela. Ten zjednodušuje proces nahrávania a správy súborov a mnohé ďalšie úkony.
Na strane osoby, ktorá si stránku vyhľadá, prebieha takýto proces:
V súčasnosti si môžete vytvoriť rôzne typy stránok – od jednoduchého blogu a portfólia až po veľký e-shop alebo firemný web. Každá z týchto stránok má iné potreby, čo je dôvod, prečo vznikli viaceré typy hostingov. K tým, s ktorými sa stretnete najčastejšie, patria:
Ako už z názvu vyplýva, zdieľaný hosting je charakteristický tým, že jeden server vrátane jeho pamäte a výpočtového výkonu, využíva viacero webových stránok. Vďaka tomu je v porovnaní s inými riešeniami oveľa lacnejší.
V rámci zdieľaného hostingu je jeden spravidla fyzický server (môže byť aj virtuálny server), ktorý je rozdelený na niekoľko častí, pričom každá časť je pridelená inému používateľovi. Ten ju môže využívať na ukladanie všetkých súborov spojených s webovou stránkou, ako sú napríklad obrázky, videá, databázy a podobne.
Tým, že je zdieľaný hosting lacný a jednoduchý, je ideálny predovšetkým pre začiatočníkov a prevádzkovateľov blogov, portfólií alebo stránok určených pre menšie firmy a start-upy.
Zdieľaný hosting má niekoľko výhod, ku ktorým patria:
So zdieľaným hostingom sa spája aj niekoľko mínusov:
Poznať ho môžete aj pod skratkou VPS (Virtual Private Server, čiže virtuálny súkromný server). Tento hosting pomocou tzv. virtualizácie, rozdeľuje jeden fyzický server na viacero častí. Každý z nich má následne pridelené vlastné zdroje (napr. pamäť RAM, úložisko, procesor) a funguje nezávisle od ostatných.
Na rozdiel od zdieľaného hostingu, virtuálny je samostatný, čo znamená, že problémy jednej webovej stránky neovplyvnia tie ďalšie. Okrem toho používateľom poskytuje viac kontroly a flexibility. K dispozícii sú totižto možnosti konfigurácie servera podľa vlastných potrieb.
VPS môžeme deliť na dva základné typy, ktorými sú:
Poskytovateľ hostingu sa stará o väčšinu technických úloh a údržbu servera. To zahŕňa nastavenie a konfiguráciu, zabezpečenie, monitorovanie, zálohu a obnovu dát a technickú podporu. Spravovaný VPS je drahší, no ak nemáte čas robiť všetko sami, rozhodne sa oplatí.
TIP: Manažovaný VPS od HostCreators je charakteristický tým, že je napojený na webadmin a zákazníci ho spravujú rovnako jednoducho ako zdieľaný hosting.
Zároveň netreba zabúdať ani na Virtuálneho providera, ktorého má HostCreators taktiež v ponuke. Virtuálny provider je totožný s bežným manažovaným VPS s tým rozdielom, že beží na zákazníkovej doméne a zákazník má webadmin, na ktorý je VPS napojené, obrandovaný.
Máte vďaka nemu plnú kontrolu nad serverom, no zároveň aj plnú zodpovednosť za jeho správu a údržbu. Hostingová spoločnosť zvyčajne poskytuje len základné služby, ako pridelenie servera a prístup k nemu. Plusom nespravovaného VPS je nižšia cena. Mínusom zas skutočnosť, že o všetko sa musíte starať vy sami.
K najväčším výhodám virtuálneho servera patria:
Z nevýhod virtuálneho servera by ste mali poznať tieto:
Kým v prípade zdieľaného a virtuálneho hostingu je jeden fyzický server, ktorý sa rozdeľuje medzi viacerých používateľov, v rámci dedikovaného ho získate celý pre seba. Vďaka tomu máte istotu maximálneho výkonu a bezpečnosti. Nehovoriac o tom, že nad hostingom máte plnú kontrolu, takže ho môžete optimalizovať podľa svojich špecifických potrieb a nárokov.
Dedikovaný hosting využívajú spravidla:
Dedikovaný hosting poteší viacerými silnými stránkami, ktorými sú:
Dedikovaný hosting má aj zopár nevýhod, ku ktorým patria:
Cloud hosting je moderný typ služby, ktorá využíva technológiu cloudu na poskytovanie služieb. Toto flexibilné riešenie vám umožňuje manuálne znižovať alebo zvyšovať počet zdrojov, pričom ponúka aj možnosť automatického škálovania.
Cloud hosting funguje tak, že webové stránky a aplikácie sú hostované na virtuálnych serveroch. Tie sú uložené v rôznych dátových centrách, čo umožňuje rozložiť vyťaženosť hostingu a zaručuje vysokú dostupnosť. Ak by náhodou jeden server zlyhal, ostatné nachádzajúce sa v cloude ho okamžite zastúpia, čím sa minimalizujú výpadky.
Pre cloud hosting sa zvyčajne rozhodujú vlastníci dynamických a interaktívnych aplikácií, ktoré si vyžadujú flexiblitu a škálovateľnosť. Následne je výborný aj pre podnikové aplikácie, vývojové a testovacie prostredia a online obchody, ktoré potrebujú zvládať vyššiu a často aj nárazovú návštevnosť.
K najväčším výhodám cloud hostingu patria:
Medzi nevýhody cloud hostingu sa radia:
Tento hosting je špeciálne optimalizovaný pre webové stránky, ktoré boli vytvorené na jednom z najpopulárnejších systémov na správu obsahu WordPress. Môže ísť o zdieľaný, virtuálny, dedikovaný alebo cloud hosting. Na rozdiel od univerzálnych riešení sú tieto navrhnuté tak, aby spĺňali všetky potreby WordPress stránok.
Spolu s WordPress hostingom zvyčajne získate aj špecializovanú podporu, ktorá má dokonalé znalosti systému a vie vám poradiť v prípade akýchkoľvek problémov.
WordPress hosting má niekoľko výhod. Tými sú:
Tento typ hostingu má aj niekoľko nevýhod:
Okrem platených hostingov dnes nájdete na trhu aj neplatené. Ak neviete, ktorú z možností si zvoliť, prezrite si naše porovnanie.
Platený hosting ponúkajú overené spoločnosti, ktoré majú dlhé roky skúseností a množstvo spokojných zákazníkov. Na Slovensku sa medzi ne radí napríklad HostCreators. Vďaka službám od takéhoto poskytovateľa získate vysokú bezpečnosť a spoľahlivosť. Samozrejmosťou je aj vysoký výkon, desiatky funkcií, dodatočné služby a profesionálna technická podpora.
Výhodou plateného hostingu je tiež to, že je bez reklám, takže je vhodný aj na profesionálne účely. To znamená na prevádzkovanie e-shopu, portfólia alebo firemnej stránky. Plus, v kombinácii s ním môžete použiť svoju vlastnú doménu bez povinných prípon poskytovateľa.
Neplatený hosting láka mnohých ľudí, pretože zaň nemusia nič platiť. To je však jeho jediná výhoda. Ak sa preň rozhodnete, čakajte desiatky mínusov vrátane zníženého výkonu a rýchlosti, chýbajúcej technickej podpory, častých výpadkov, nižšej bezpečnosti a rôznych reklám, ktoré sa na webe zobrazujú napríklad vo forme bannerov. Bezplatný hosting je ideálny pre osobné blogy alebo menšie projekty, ktoré nemajú vysoké nároky na výkon a rýchlosť. Naopak, vyhýbať by ste sa mu mali v prípade profesionálnych stránok a e-shopov. Mohol by vám totižto spôsobiť viac problémov ako úžitku.
zdroj: Unsplash.com
Kvalitný webhosting je základom pre každú jednu stránku – od malého blogu až po veľký e-shop. Jeho výber preto neberte na ľahkú váhu a vždy si ho dobre premyslite. Okrem samotného typu hostingu nezabúdajte ani na poskytovateľa. Ten by mal mať vo svojom portfóliu viaceré dodatočné služby vrátane profesionálnej technickej podpory. Zvoliť si môžete slovenskú alebo zahraničnú spoločnosť. Pre jednoduchšiu komunikáciu a celkové nastavenie odporúčame prvú možnosť.
Začnite odoberať náš newsletter a už nezmeškáte žiadne zľavy a akcie na WordPress pluginy, šablóny, kurzy, hostingy a domény!