Čo je to WordPress plugin a aké sú jeho (ne)výhody?

Čo je to WordPress plugin

Redakčný systém WordPress je v súčasnosti najpopulárnejšou platformou na tvorbu webových stránok. Jeho jednoduchosť, prispôsobiteľnosť a obrovská komunita, ktorá sa okolo neho vytvorila po celom svete, robí z WordPressu nástroj vhodný pre rôzne typy používateľov od začiatočníkov, až po zdatnejších programátorov. Najmä vďaka veľkej komunite a WordPress nadšencom bolo vytvorených množstvo pluginov pre WordPress, ktoré rozširujú jeho možnosti a hoci WordPress je pôvodne redakčný systém na tvorbu správu blogov, vďaka pluginom (doplnkom, modulom) je dnes možné cez WordPress vytvoriť snáď akýkoľvek druh webstránky.

WordPress plugin je softvérový modul, ktorý rozširuje, alebo pridáva novú funkcionalitu na Váš WordPress web. Vďaka pluginom dokážete vylepšovať svoj web bez nutnosti znalosti programovania a prispôsobiť si ho podľa Vašich predstáv.

Existuje obrovská ponuka pluginov, ktoré Vám môžu pomôcť zlepšiť svoje stránky v rôznych oblastiach ako napr. dizajn, vytváranie tabuliek, kontaktných formulárov, galérií, alebo členských sekcií, nastavia za Vás základné SEO, zabezpečia Váš web, alebo ho dokážu zrýchliť optimalizáciou kódu a cachovaním (kešovaním) webstránky. Vďaka pluginom dokážete vytvoriť aj komplexnejší, dynamický web a dokonca aj eshop. Stačí si plugin nainštalovať do WordPressu cez administračné rozhranie, a hneď po aktivácii ho môžete používať.

Kde hľadať pluginy pre WordPress

 1. WordPress pluginy nájdete v oficiálnom WordPress repozitári pluginov. Všetky pluginy v tejto knižnici môžete používať zadarmo.
 2. Pluginy, ktoré ich tvorcovia neponúkajú zdarma, ale ich licencie sú spoplatnené, nájdete aj na ich vlastných webstránkach.
 3. Množstvo platených pluginov nájdete aj na Codecanyon (Envato Market).
 4. Dobrým pomocníkom pri hľadaní WorddPress pluginov je aj Google, alebo facebook skupiny so zameraním na WordPress (WordPress pre začiatočníkov, WordPress Slovensko, WordPress CZ/SK - diskuze).

15% zľava na všetky pluginy od Toret

Zľava: 15%
Zľava 15% na všetky WooCommerce pluginy od Toret iba u nás!
Skopírovať kupón
Platnosť do:16.09.2023

Zdarma vs. platené pluginy

Desaťtisíce WordPress pluginov zdarma je dostupných vo WordPress repozitári pluginov. Tieto free pluginy sú síce oklieštené a ponúkajú obmedzenejšie možnosti, ale v mnohých prípadoch sú dostačujúce. Ich nevýhodou je slabá podpora, v prípade, že potrebujete pomôcť s nastavením pluginu, alebo v ňom nájdete chybu.

Najznámejšie free pluginy bývajú aktualizované pravidelné, to ale neplatí o všetkých. Niektoré pluginy už nie sú ďalej vyvíjané, čo znamená, skôr či neskôr, bezpečnostnú hrozbu pre Váš web. Dlhodobo neaktualizovaným pluginom sa odporúčame vyhnúť a nepoužívať ich. Takéto pluginy sú aj označené na wordpress.org (viď obrázky nižšie), vďaka čomu viete, na ktorý plugin si dať pozor a radšej nájsť iné riešenie.

Neaktualizovaný WordPress plugin
Upozornenie na neaktualizovaný WordPress plugin
Dátum poslednej aktualizácie WordPress pluginu
Posledná aktualizácia WordPress pluginu

Prémiové pluginy, sú viac menej pravidelne aktualizované, majú vyššiu mieru dôverihodnosti a stability, nie sú oklieštené ako ich verzie zdarma ale obsahujú všetky funkcionality. Ku všetkým pluginom, ktoré kúpite priamo cez webstránku pluginu, resp. jeho tvorcu, je v zakúpenej licencii zahrnutá aj podpora zo strany vývojárov. Ak sa jedá o ročnú licenciu, podpora platí na jeden rok, ak ide o celoživotnú, tak aj podporu máte spolu s pluginom a aktualizáciami na celý život. Výnimkou sú pluginy kúpené cez Codecanyon. Na tie sa vzťahuje len 6 mesačná podpora s možnosťou jej predĺženia na 12 mesiacov za príplatok.

Kupujte prémiové pluginy lacnejšie. Na wp-zlavy.sk združujeme aktuálne zľavy a zľavové kupóny nie len na WordPress pluginy.

Kde sa nachádzajú pluginy v štruktúre WordPressu

Na serveri sú pluginy uložené v adresári /wp-content/plugins/. Môžete ku nim pristúpiť cez FTP (File Transfer Protocol), alebo SSH (Secure Shell Protocol).

Výhody pluginov

 • Možnosť pridať nové funkcionality bez znalosti programovania.
 • Šetria peniaze, ktoré by ste zaplatili programátorovi, ak Vy sami programovať neviete.
 • Šetria čas, ktorý by ste museli vynaložiť na naprogramovanie danej funkcionality.
 • Jednoduchosť ich nastavenia a prispôsobenia cez WordPress administráciu.
 • Dobrá kompatibilita s ďalšími pluginmi pre WordPress (vo väčšine prípadoch).

Nevýhody pluginov

 • Veľa pluginov môže mať za následok pomalšie načítavanie webstránky a tiež môže nastať kolízia medzi jednotlivými pluginmi.
 • Cez neudržiavane a neaktualizované pluginy sa môže do webu dostať malware.
 • Nemáte plnú kontrolu nad kódom pluginov.
Pridajte hodnotenie
Wedos

25% zľava na Wedos disk

Wedos
Zľava: 25%
Viac info o zľave
Wedos disk slúži na zálohovanie dát na serveri. Veľkosť priestoru sa pohybuje v rozmedzí 30GB až 3TB.
Paymattic WordPress plugin

Až 50% zľava na Paymattic plugin

WP Manage Ninja
Zľava: 50%
Viac info o zľave
Zľava platí na ročné predplatné Paymattic pluginu, ktorým zabezpečíte prijímanie platieb a finančných darov na Vašom webe.
Využiť zľavu
Platnosť do: 30.06.2023
EWWW

22% zľava na EWWW Image Optimizer plugin

EWWW IO
Zľava: 22%
Viac info o zľave
EWWW Image Optimizer plugin slúži na kompresiu a lazy loading obrázkov, vytvorí WebP verziu obrázku a zrýchli Váš web.
Wedos

Zľava 33% na VPS ON

Wedos
Zľava: 33%
Viac info o zľave
Virtuálny server od Wedosu, ktorý spravujete ce webové rozhranie OpenNebula Sunstone.
Webnus

10% zľavový kupón na všetky pluginy

Webnus
Zľava: 10%
Viac info o zľave
Zľavu si môžno uplatniť na jednotlivé pluginy osobitne, alebo na balíky pluginov. Dá sa kombinovať s ďalšími zľavami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP-Zľavy.sk newsletter

Vždy aktuálne WordPress zľavy!

Začnite odoberať náš newsletter a už nezmeškáte žiadne zľavy a akcie na WordPress pluginy, šablóny, kurzy, hostingy a domény!

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek! Ďakujeme.

Share This
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram