Hľadáte spôsob, ako vytvoriť vlastnú webovú stránku alebo online obchod? Prvým krokom je registrácia domény, ktorá slúži ako adresa vašej stránky na internete. V tomto článku sa dozviete, čo je to doména, aké typy existujú a ako si ju jednoducho zaregistrujete.
Doména je jedinečný názov vašej webovej stránky na internete. Je to ako adresa vášho domu, ktorú ľudia zadajú do prehliadača, aby vás našli. Zmena IP adresy na názov domény je proces nazývaný DNS (Domain Name System). Tento systém prevodu domén na IP adresy umožňuje ľuďom používať ľahko zapamätateľné názvy webových stránok namiesto zložitých číselných IP adries. DNS tvorí základ prepojenia medzi menami domén a servermi na internete.
Doména sa skladá z dvoch častí:
Doménu potrebuje každý, kto chce mať vlastnú webovú stránku, eshop alebo blog. Je to nevyhnutná súčasť budovania online identity a značky. Význam mena pre doménu vašej webstránky rozhodne nepodceňujte. Meno domény zohráva kľúčovú úlohu pri prezentácii identity a účelu vašej stránky. Silný názov domény zvyšuje vašu dôveryhodnosť a pomáha vám odlíšiť sa od konkurencie. Okrem toho, doména s relevantnými kľúčovými slovami má výrazný vplyv na SEO, t.j. pomôže vašej stránke umiestniť sa vyššie vo výsledkoch vyhľadávania.
Domény sa delia na tzv. úrovne. Tie prakticky opisujú jednotlivé časti názvu domény ako celku.
Doména I. úrovne - TLD (top level domain) sa nachádza na konci za bodkou, ide teda o koncovku. Existujú 2 typy, a to geografické (pre Slovensko "sk") a generické ("com", "info" alebo "org" a iné).
Doména II. úrovne – SLD (second-level domain), ide o najdôležitejší typ, pretože ide o samotný názov webovej stránky. Je to časť pred doménou I. úrovne. Jej dĺžka musí byť minimálne 2 a maximálne 63 znakov.
Doména III. úrovne - môžete sa stretnúť aj s pojmom subdoména. Doména tretej úrovne môže byť napr. www (tá už ale dnes väčšinou smeruje na ten istý web ako doména II. úrovne) alebo eshop.domena.sk, dev.domena.sk atď. Subdomény sa používajú na rozdelenie webovej stránky na rôzne sekcie alebo podradené weby.
Ak chcete používať vlastnú doménu, musíte si ju kúpiť (alebo prenajať) od registrátora domén. Nie je to nič zložité. Poradíme vám ako na to.
Registrácia domény je proces, prostredníctvom ktorého si oficiálne kúpite a rezervujete unikátne doménové meno pre vašu webovú stránku.
Ako prebieha registrácia domény:
Ďalšie kroky si vysvetlíme na príklade spoločnosti HostCreators.
Vedeli ste že v HostCreators platíte len za priestor? V hostingovom balíku môžete mať neobmedzené množstvo domén, emailových adries, databáz, aj subdomén.
Ak v košíku zadáte zľavový kód EZ5qSagE získate 10% zľavu z ceny webhostingového balíka!
Môže sa stať, že budete chcieť zmeniť registrátora (poskytovateľa) domény alebo svoju doménu predať. Na tento účel slúži tzv. transfer domény. Je to proces, počas ktorého sa prenáša vlastníctvo a správa existujúcej domény od jedného registrátora doménových mien k inému registrátorovi.
Transfer umožňuje, vám ako majiteľovi domény, voľne meniť registrátorov podľa svojich preferencií pri zachovaní nepretržitej prevádzky domény.
Hoci je transfer domény pomerne jednoduchý proces, je dôležité urobiť si prieskum a vybrať si spoľahlivého registrátora.
Tu je niekoľko tipov na výber nového registrátora domén:
Chcete si vytvoriť webstránku vo WordPresse? HostCreators má najlepší WordPress inštalátor v Česku a na Slovensku!
Registrácia, transfer domény, alebo s tým súvisiaci výber webhostingu nie sú zložité, hoc sa to tak môže pri toľkých možnostiach a rôznych služieb a produktov zdať. Ak by ste s tým aj tak potrebovali pomôcť, kľudne mi napíšte na info@wp-zlavy.sk, rád vám pomôžem.
Začnite odoberať náš newsletter a už nezmeškáte žiadne zľavy a akcie na WordPress pluginy, šablóny, kurzy, hostingy a domény!