Ako nainštalovať a aktivovať WordPress tému?

Peter Dudák
13.06.2024
Ako nainštalovať a aktivovať WordPress tému?

Chcete vedieť ako jednoducho a rýchlo nainštalovať tému do vášho WordPressu? Tak potom ste na správnom mieste! V tomto článku vám krok za krokom ukážeme, že to nie žiadna veda a to aj v prípade, že ste vo WordPresse úplným začiatočníkom.

Čo je to WordPress téma?

WordPress téma (niekedy nazývaná aj šablóna) je sada súborov, ktorá určuje vizuálny vzhľad a funkcionalitu vašej stránky. Témy umožňujú rýchlu zmenu celkového štýlu webstránky bez nutnosti upravovať základný kód WordPressu. Existuje mnoho rôznych typov WordPress tém, z ktorých si môžete vybrať, a to v závislosti od vašich potrieb a preferencií. Podrobnejšie informácie o WP témach nájdete v článku Čo je to WordPress téma a child téma

Ako si vybrať WordPress tému? 

Pri výbere témy pre vašu webstránku či e-shop sa zamerajte na tieto kľúčové kritéria: 

 • Bezpečnosť a aktualizácie: zle naprogramované alebo neaktualizované témy môžu obsahovať bezpečnostné diery, cez ktoré sa útočníci dostanú do vášho webu. Overené a pravidelne aktualizované témy od renomovaných vývojárov minimalizujú toto riziko. 
  Dátum poslednej aktualizácie témy veľmi jednoducho zistíte napríklad tak, že v oficiálnom repozitári WordPress tém kliknete na tému, ktorá vás zaujíma. Dátum poslednej aktualizácie bude zobrazený na pravej strane hore. 
Ako zistiť dátum poslednej aktualizácie WordPress témy
Ako zistiť dátum poslednej aktualizácie WordPress témy
 • Flexibilita: flexibilná téma umožňuje ľahko prispôsobiť dizajn, funkcie či štruktúru stránok  presne podľa vašich aktuálnych aj budúcich potrieb. 
 • Platené vs. bezplatné WordPress témy: platené témy sú vhodnejšie pre väčšie, korporátne alebo komerčné weby. Výhodou platených tém je, že poskytujú garanciu pravidelných aktualizácii a majú viac funkcií a možností prispôsobenia. Pre menšie weby či hobby projekty môžu byť bezplatné témy dostačujúce, pokiaľ sú z dôveryhodných zdrojov a pravidelne aktualizované. 

10% zľava na multifunkčnú Divi tému

Zľava: 10%
Multifunkčná Divi téma od Elegantthemes je veľmi obľúbená medzi začínajúcimi, ale aj pokrorilími používateľmi WordPressu. Ponúka široké možnosti pri tvorbe webstránky prostredníctvom intuitívneho Divi Buildra. Súčasťou licencie je aj Divi Buillder, Bloom plugin, Monarch plugin a Extra téma. Zľava platí na ročnú, aj celoživotnú licenciu.
Využiť zľavu
Neobmedzená platnosť
 • Počet aktívnych inštalácii danej témy: počet inštalácií poskytuje užitočný náhľad na zrelosť, kvalitu a životaschopnosť témy. Obľúbené a dobre podporované témy znižujú riziko problémov a komplikácií pri budovaní vášho webu.
 • Kompatibilita s pluginmi a page buildrami: väčšina populárnych tém deklaruje základnú kompatibilitu s najpoužívanejšími pluginmi. Avšak je dôležité skontrolovať ich vzájomnú kompatibilitu pred výberom témy. Predídete tak budúcim komplikáciám pri rozširovaní funkcií a úpravách webu.
 • Kompatibilita s WooCommerce: ak máte v pláne mať na WordPress webe e-shop, výber WooCommerce kompatibilnej témy by mal byť jednou z priorít. Vzhľadom na kľúčovú úlohu, ktorú WooCommerce zohráva pri prevádzke e-shopu, jeho plná kompatibilita so zvolenou témou je nevyhnutná pre bezproblémový chod obchodu z hľadiska funkčnosti, dizajnu aj budúceho rozvoja. 

Inštalácia a aktivácia WordPress témy

Sú dva základné spôsoby ako si nainštalovať WordPress tému. Obidva spôsoby sú jednoduché a sme presvedčení, že s našimi postupmi to hravo zvládnete.

 1. Inštalácia WordPress témy z oficiálneho repozitára free tém
 2. Inštalácia prémiovej WordPress témy z počítača

Postup inštalácie free témy 

Prihláste sa do administrácie vášho WordPress webu.

Prejdite do sekcie Vzhľad > Témy.

Kliknite na tlačidlo Pridať novú tému.

Ako pridať novú tému vo WordPress administrácii
Ako pridať novú tému vo WordPress administrácii

Na stránke Pridať novú tému môžete prehľadávať dostupné témy podľa kľúčových slov, kategórií alebo funkcií. Pomocou vyhľadávacieho poľa môžete nájsť konkrétnu šablónu podľa názvu alebo opisu.

Keď nájdete tému, ktorá sa vám páči, kliknite na tlačidlo Nainštalovať.

Inštalácia WordPress témy
Inštalácia WordPress témy

Po dokončení inštalácie kliknite na tlačidlo Aktivovať.

Aktivácia WordPress témy
Aktivácia WordPress témy


Užitočné tipy:

Zľava až do 25% na obľúbenú tému WP Astra

Zľava: 15-25%
Zľava až 25% na ročné a celoživotné licencie multifunkčnej témy Astra.
Využiť zľavu
Neobmedzená platnosť
 • Filtrovanie tém: Témy môžete v repozitári wordpress.org filtrovať podľa rôznych kritérií. Napríklad podľa ich obľúbenosti (Popular), dátumu pridania do repozitára (Latest). Nájdete tam aj kategóriu Commercial, ktorá obsahuje bezplatné témy, ktoré ponúkajú nadstavbu v podobe platených aktualizácii a podpory. Témy Community označuje témy vytvorené komunitou WordPress nadšencov a prispievateľov. Block temes sú špecifické tým, že používajú bloky pre všetky časti webu, vrátane navigačného menu, hlavičky (header), obsahu aj pätičky (footer) webu.
Filtrovanie WordPress tém na wordpress.org
Filtrovanie WordPress tém na wordpress.org

Užitočné je aj filtrovanie tém podľa ich funkcií. Keď kliknete na ozubené koliesko s popisom Feature filter, zobrazia sa tri stĺpce kategórii: Layout, Features a Subject. Tieto filtre umožňujú rýchlo obmedziť zoznam stoviek WordPress tém iba na tie, ktoré poskytujú požadovanú funkčnosť, podporu určitých vlastností alebo optimalizáciu pre váš typ webu.

Základné kategórie tém v repozitári wordpress.org
Základné kategórie tém v repozitári wordpress.org
 • Podrobnosti o téme: Pred inštaláciou témy si môžete prečítať jej popis, pozrieť si ukážky a zistiť viac o jej funkciách. Keď kurzorom prejdete na vybranú tému, kliknite na políčko More info. Zobrazia sa vám užitočné informácie o téme. Po kliknutí na tlačidlo Preview sa vám zobrazí náhľad témy.    
Ako zistiť podrobnosti o WordPress téme
Ako zistiť podrobnosti o WordPress téme

Ako si pozrieť náhľad WordPress témy
Ako si pozrieť náhľad WordPress témy

 • Obľúbené témy: Témy, ktoré vás zaujali no nechcete ich inštalovať, si môžete uložiť ako obľúbené, aby ste ich neskôr ľahko našli. Postup je nasledovný. Zaregistrujte sa a následne prihláste v repozitári WordPress tém a v téme, ktorú chcete uložiť do obľúbených kliknite na srdiečko v pravom hornom rohu.
Označenie obľúbenej témy na wordpress.org
Označenie obľúbenej témy na wordpress.org

Keď sa prihlásite v administrácii svojho WordPressu, prejdite do sekcie Vzhľad > Témy > Pridať novú tému. Tam kliknite na položku Obľúbené. Po zadaní vášho používateľského mena z wordpress.org kliknite na tlačidlo Zobraz obľúbené. Zobrazia sa všetky témy, ktoré ste označili srdiečkom na wordpress.org.   

Ako zobraziť obľúbené témy vo WordPress administrácii
Ako zobraziť obľúbené témy vo WordPress administrácii

Témy z repozitára wordpress.org sú úplne bezplatné a tie najpoužívanejšie z nich aj bezpečné na používanie. Ponúkajú však len základné funkcie. Pre pokročilejšie možnosti prispôsobenia sa oplatí zakúpiť si prémiovú tému. Postup inštalácie prémiovej témy si ukážeme na konkrétnom príklade WordPress témy Divi - jednej z najlepších multifunkčných WordPress šablón

Až 62% zľava na Divi Pro od ElegantThemes

Zľava: 62%
Divi Pro obsahuje multifunkčnú Divi tému, intuitívny vizuálny editor Divi Builder s 300+ predpripravenými webdizajnami, užitočnú Divi AI, Divi Cloud, Divi VIP a takisto Extra Tému, Opt-in Bloom plugin a Monarch plugin. Vzťahuje sa na ročné predplatné. Neplatí na lifetime licenciu.
Využiť zľavu
Neobmedzená platnosť

Inštalácia prémiovej WordPress témy Divi z počítača

Ak si zakúpite prémiovú WordPress tému, dostanete súbor v .zip formáte, ktorý si stiahnete z administrácie na webe predajcu do svojho počítača. Celý postup inštalácie si ukážeme na téme Divi, ktorú si obľúbilo mnoho používateľov WordPressu vďaka širokej škále funkcií a jednoduchému používaniu.

Využite aktuálne zľavy na prémiové WordPress témy.

Prihláste sa do WordPress administrácie na vašom webe.

Prejdite do časti Vzhľad > Témy a kliknite na "Pridať novú tému".

Ako pridať novú prémiovú WordPress tému
Ako pridať novú prémiovú WordPress tému

Kliknite na tlačidlo "Nahrať tému" a potom "Vybrať súbor" pre nahratie ZIP súboru s Divi témou.

Nahratie WordPress témy z počítača
Nahratie WordPress témy z počítača
Vyberte súbor s WordPress témou vo formáte .zip
Vyberte súbor s WordPress témou vo formáte .zip

Po nahratí súboru kliknite na "Nainštalovať".

Po úspešnej inštalácii sa zobrazí tlačidlo "Aktivovať" - kliknite naň pre aktiváciu Divi témy.

Divi téma by teraz už mala byť aktívna na vašom webe. Zároveň s ňou sa automaticky nainštaloval Divi Page Builder plugin. Vďaka tomuto pluginu môžete ľahko vytvárať a upravovať rozloženie a obsah stránok na vašom webe.

10% zľavový kód na všetky WordPress témy a pluginy od Coupon Themes

Zľava: 10%
Zľavový kupón môžete použiť na ktorúkoľvek licenciu Coupon Themes. Platí na všetky WordPress pluginy, šablóny, ale aj predplatné, v ktorom sú zahrnuté všetky pluginy a témy od Coupon Themes.
Skopírovať kupón
Platnosť do:30.06.2025

Záver

Ako sme si ukázali, inštalácia WordPress tém, či už z oficiálneho repozitára WordPress.org alebo prémiových platených tém, je pomerne jednoduchý proces. Bezplatné témy z repozitára sa inštalujú pár kliknutiami priamo cez administráciu vo WordPress, prémiové témy, ako napríklad populárna Divi téma, si vyžadujú niekoľko ďalších, jednoduchých krokov. 

O niečo náročnejšie je vybrať si tú správnu tému, ktorá bude šitá na mieru vášmu projektu. Pri výbere témy zvážte predovšetkým vaše požiadavky a rozpočet. Ak potrebujete jednoduchú a bezplatnú WordPress tému, oficiálny repozitár wordpress.org ponúka aktuálne viac ako 11 000 šablón. Ak však hľadáte pokročilé funkcie a dizajn, investícia do prémiovej témy sa vám určite vyplatí. 

Pridajte hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP-Zľavy.sk newsletter

Vždy aktuálne WordPress zľavy!

Začnite odoberať náš newsletter a už nezmeškáte žiadne zľavy a akcie na WordPress pluginy, šablóny, kurzy, hostingy a domény!

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek! Ďakujeme.

Zdieľať
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram