Využite 50% zľavu na WooCommerce plugin Veľkoobchod od Toret Plugins.

Čo je to WordPress téma a child téma?

Čo je to WordPress téma a child téma?

WordPress téma (alebo aj WordPress šablóna) je sada súborov, ktorá určuje vizuálny vzhľad a funkcionalitu Vašej WordPress webstránky. Použitím rôznych WordPress tém môžete jednoducho meniť celkový dizajn a rozloženie svojho webu bez toho, aby ste museli meniť jeho obsah alebo štruktúru.

Na oficiálnom webe WordPressu, wordpress.org, nájdete obrovskú zbierku bezplatných WordPress tém. Môžete si vyhľadať tému podľa rôznych kritérií, ako je dizajn, funkcionalita, popularita, či hodnotenia používateľov. Tieto bezplatné témy sú vynikajúcou voľbou pre začínajúcich užívateľov WordPressu s obmedzeným rozpočtom.

Bezplatné WordPress témy
Bezplatné WordPress témy v oficiálnom repozitári na wordpress.org.

Okrem bezplatných tém pre WordPress existujú aj platené témy. Nájdete ich na samostatných webstránkach ako napríklad Elegantthemes.com, Wpastra.com, Athemes.com, ale aj známych platformách napr. Envato Market, kde si môžete vybrať z množstva WordPress tém s rôznym zameraním. Platené témy poskytujú oproti tým bezplatným vyššiu kvalitu dizajnu, podporu zákazníkom a rozšírené funkcie a takisto vývoj. Sú vhodné pre tých, ktorí potrebujú vytvoriť web s pokročilými možnosťami prispôsobenia.

Platené WordPress témy
Náhľadový obrázok z Divi témy od Elegantthemes.

U nás na wp-zlavy.sk nájdete na jednom mieste zľavy a zľavové kódy nie len na WordPress témy, ale aj pluginy, kurzy, či hostingy a domény.

10% zľava na multifunkčnú Divi tému

Zľava: 10%
Multifunkčná Divi téma od Elegantthemes je veľmi obľúbená medzi začínajúcimi, ale aj pokrorilími používateľmi WordPressu. Ponúka široké možnosti pri tvorbe webstránky prostredníctvom intuitívneho Divi Buildra. Súčasťou licencie je aj Divi Buillder, Bloom plugin, Monarch plugin a Extra téma. Zľava platí na ročnú, aj celoživotnú licenciu.
Využiť zľavu
Neobmedzená platnosť

Výhody a nevýhody bezplatných a platených tém

Bezplatné WordPress témy

Výhody +Nevýhody -
Sú zadarmo a dostupné pre všetkých užívateľovMôžu mať obmedzenú podporu a aktualizácie
Veľký výber s rôznym zameranímMôžu byť zraniteľné voči bezpečnostným hrozbám
Postačujúce pre jednoduché webstránky a pre účely zoznámenia sa s WordPressomMožnosti prispôsobenia môžu byť obmedzené

Platené WordPress témy

Výhody +Nevýhody -
Poskytujú profesionálny dizajn a rozšírené funkcieFinančne náročnejšie, najmä ak potrebujete licenciu na viac webstránok
Umožňujú širšie možnosti prispôsobenia funkcií a dizajnu
Sú zabezpečené pravidelné aktualizácie
Sú bezpečnejšie
Majú vyššiu úroveň podpory od predajcov

Čo je to child téma a ako ju vytvoriť?

Okrem štandardných WordPress tém existujú aj tzv. child témy. Child téma je odvodená téma, ktorá vychádza z nadradenej (rodičovskej) témy. Použitím child témy môžete meniť vzhľad a funkcionality nadradenej témy, pričom sa Vaše kódy uchovajú aj v prípade aktualizácií nadradenej WordPress témy.

Prečo používať child tému

Ako sme už spomenuli vyššie, child téma umožňuje bezpečne aktualizovať nadradenú tému, pretože všetky Vaše úpravy a prispôsobenia funkcionality a vzhľadu pvykonané prodtresníctvom odvodenej témy sa nezmenia. Ak by ste upravovali priamo súbory rodičovskej témy a tá by sa aktualizovala, všetky Vaše úpravy by sa stratili.

TIP: Ak by ste si chceli pridať trackovací kód z Google Analytics na svoju webstránku, pridajte ho do súboru functions.php v child téme.

Ako vytvoriť child tému

Vytvorenie child témy je jednoduché. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  1. Vytvorte cez FTP nový adresár pre child tému v zložke s témami (/wp-content/themes/). Nazvať ho môžete ako nazov-nadradenej-temy-child. Teda ak je Vaša nadradená téma Divi, odvodenú tému nazvite divi-child.
  2. Vytvorte nový súbor s názvom style.css, v ktorom budete meniť štýly jednotlivých prvkov na webstránke. Tento súbor zároveň nesie základné informácie o child téme (názov, autora, web, popis child témy, ...)
/*
Theme Name: Divi child
Theme Url: https://wp-zlavy.sk
Description: Táto child téma je odovdená téma on elegantnej Divi témy.
Theme Author: Peter Dudák
Author Url: https://wp-zlavy.sk
Template: Divi
Verzion: 1.0.0
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html 
*/
  1. Vytvorte ďalší súbor s názvom functions.php, a vložte do neho nasledovný kód, vďaka ktorému bude jasné, ktoré štýly a scripty má child téma preberať z nadradenej témy. Do tohto súboru budete môcť vkladať kódy na úpravu funkcionalít webstránky.
<?php
add_action('wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles');
function enqueue_parent_styles() {
   wp_enqueue_style('parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css');
}
?>
  1. Pridajte obrázok s názvom screenshot.png a s rozmermi 1200px X 900px.
  2. Nakoniec prejdite do rozhrania WordPressu, do zložky vzhľad -> témy a aktivujte vytvorenú child tému.

Po úspešnom vytvorení a aktivácii child témy môžete začať meniť štýl (style.css) a funkcionality (functions.php) podľa Vašich požiadaviek. Všetky úpravy, ktoré urobíte v child téme, budú mať prednosť pred nadradenou témou a zvyšok sa doplní z nadradenej témy.

Ak by Vám prišlo manuálne vytváranie child témy príliš zložité, môžete na to použiť plugin Child Theme Configurator. K niektorým nadradeným témam existujú aj vlastné generátory odvodených tém, ktoré vytvoria child tému za Vás. Napríklad generátor child témy pre multifunkčnú WordPress tému Divi od Elegantthemes nájdete na divi-pixels.com.

5/5 - (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP-Zľavy.sk newsletter

Vždy aktuálne WordPress zľavy!

Začnite odoberať náš newsletter a už nezmeškáte žiadne zľavy a akcie na WordPress pluginy, šablóny, kurzy, hostingy a domény!

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek! Ďakujeme.

Zdieľať
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram